- Най-добрата възраст за бременност и бебе е между 25 и 35 г
- Планирането на дете изисква край на вредните навици
- Д-р Коева, споделяте ли тезата, че отговорната бременност е най-сигурният залог за щастливо майчинство?
- Знаете ли, винаги съм смятала, че майчинството е едно от най-важните неща, ако не и най-важното в живота на жената. Това е специален, вълнуващ момент, свързан с много трепетни чувства, емоции, несравними изживявания. Добрата връзка между бременната и наблюдаващия акушер–гинеколог, спазаването на препоръките му и протоколите на женската консултация, са предпоставка за благоприятно развитие на бремeнността, раждането на здраво дете и щастливо майчинство.
- Как изглежда календарът на отговорната - към себе си и към бебето си - бременна жена?
- По време на бременността трябва да се посещава редовно женска консултация, да се извършват назначените изследвания и скринингови прегледи, за да приключи бременността с раждането на здраво бебе. Особенно важни са биохимичният скрининг в ранна бременност - 11-14 г. с., феталната морфология 16 – 22 г.с и 30-32 г.с., а също и генетичните изследвания при рискови бременни. Разбира се, не бива да забравяме необходимостта от редовна двигателна активност, правилен хранителен режим и отказ от вредни навици, ако има такива.
- Световна тенденция в последните години е все по-късното първо раждане, като все по-често то се отлага за 40 + годишна възраст. Какъв е професионалният Ви коментар?
- Да, това е световна тенденция, все по-валидна и за нашето общество. Моето професионално мнение е, че най-подходящата възраст за раждане на деца е между 25 и 35 г. Не е разумно да се върви срещу природата, срещу биологията на жената. Опитът е доказал, че забременяването и раждането в тази възраст е свързано с най-малки рискове - както за детето, така и за жената. Не бива и да се забравя, че отлагайки забременяването за един по-късен етап, то може да се окаже и невъзможно. Във възрастовия период 30-40г. фоликуларният резерв на жената намалява с 3/4. Разбира се съвременните методи за ин витро фертилизация увеличават шансовете на тези жени, но трябва да отчитаме и всички съпътстващи психо-емоционални и финансови фактори.
- Има ли индикации, по които жените могат да се „самосезират” за репродуктивен проблем и да потърсят лекарска помощ.
- Да има такива - нередовен менструалния цикъл, невъзможност за забременяване при редовен полов живот, в рамките на няколко месеца до година, и по-напреднала възраст на жената. Всичко това трябва да ги отведе при специалист по репродуктивна медицина.
- На 21-и януари празнуваме Деня на родилната помощ, какво е Вашето послание към жените, които планират да стават майки, но все още са в търсене на подходящия партньор или момент за зачеване - има ли здравословен модел за поведение, забранени навици или специални изследвания, консулти или други подготвителни процедури, които е добре да направят?
- Разбира се, необходимо условие за успешно раждане на здраво дете е неговите родители да подходят отговорно - без тютюнопушене, алкохол и наркотици, балансирано хранене, достатъчно сън, двигателна активност. Бъдещата майка да си направи профилактични прегледи - общ и гинекологичен, да започне прием на фолиева киселина, поне 2-3 м. преди плануваната бременност.
- Какво бихте пожелали на колегите си, избрали да бъдат част от грижите за всеки нов живот?
- На всички колеги пожелавам здраве, успешен професионален път, здрави бебета и щастливи майки!
ВИЗИТКА Д-р Каля Коева е възпитаник на Медицински университет „Проф. Параскев Стоянов“ – Варна. Специалност АГ придобива в Медицинска академия, гр. София през 2002 г .Притежава над 25 години опит като акушер-гинеколог. Член е на Български лекарски съюз.