Понеделник-Петък: 07:00 - 19:00
Търсене

Хроничните бъбречни заболявания

Д-р Ивелина Николова - специалист нефролог в „ДКЦ V Варна Света Екатерина“ ЕООД

Д-р Ивелина Николова извършва диагностика и лечение на бъбречни заболявания, ехография на коремни органи, диспансеризация, подготовка на пациенти за започване заместително лечение на бъбречната функция чрез хемодиализа, перитонеална диализа или бъбречна трансплантация. В ДКЦ V Варна Света Екатерина ЕООД д-р Ивелина Николова консултира от понеделник до петък от 8:00 до 15:00 ч. в кабинет 19, ет. 1 след предварително записване на регистратура (тел. 052650568, 052651525) или чрез платформата SuperDoc.

Хроничните бъбречни заболявания (ХБЗ) се нареждат на трето място като причина за инвалидизация и смъртност след сърдечно-съдовите  и онкологични заболявания в Европа и света. Данни от съвременни проучвания показват, че един от осем души в България страда от хронично бъбречно заболяване. Това е два пъти по-висока честота в сравнение с повечето западноевропейски държави.

 Три основни фактора определят социалната значимост на ХБЗ за общественото здраве - високата честота, високата цена на лечението в последния стадий на ХБЗ с диализа или бъбречна трансплантация и множеството свързани с него сърдечно-съдови и мозъчно-съдови усложнения. Дори в първите три стадия на ХБЗ смъртността, асоциирана със сърдечно-съдови инциденти е с 50 % по-висока в сравнение с тази при хората без заболявания на бъбреците.

Една от основните причини за закъснялото диагностициране на тези заболявания е липсата на оплаквания от страна на болните в първите три от общо пет стадия на ХБЗ.

През последното десетилетие нараства честотата на социално-значими заболявания като метаболитен синдром, артериална хипертония, захарен диабет, хронични гломерулонефрити. Тези пациенти имат няколко пъти по-висок риск от останалата популация да достигнат до краен стадий на бъбречно заболяване и да се нуждаят от заместителна терапия (хемодиализа, перитонеална диализа, бъбречна трансплантация). В България болните, които се нуждаят от хемодиализно лечение са около 4000 души .

При определени рискови групи от населението честотата на ХБЗ е по-висока. Това са хората на възраст над 60 години, пациентите със захарен диабет, хипертонична болест, както и тези с наднормено тегло и затлъстяване.

Често срещан въпрос от страна на пациентите е какво могат  да променят в начина си на живот, за да забавят влошаването на бъбречната функция. Разнообразното хранене с преобладаване на плодове и зеленчуци в менюто, избягване на солени храни и животински мазнини, прием на достатъчно количество течности, избягване консумацията на алкохол, стриктен контрол на артериалното налягане, кръвната захар, холестерола, умерена физическа активност поне 150 минути на седмица са добра предпоставка за подобряване функцията на бъбреците.

Освен това съвременната медицина разполага с медикаменти за забавяне, а в някои случаи и спиране прогресирането на ХБЗ, но това е възможно само в ранните стадии на заболяването.

Своевременните и редовни профилактични прегледи, включващи базови лабораторни изследвания за определяне на бъбречна функция (урея, креатинин, пикочна киселина, изследване на урина) биха довели до по-ранна диагностика и повече възможности за лечение на бъбречните заболявания.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram